Depresyon Tedavisi

DEPRESYONDA TERAPİ DESTEĞİ NASIL FAYDA SAĞLAR?

Depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. Bir dizi farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır. En yaygın olarak sunulan iki form; depresyon için danışmanlık ve ilaç desteği olmakla birlikte, Neurofeedback beyin dalgası egzersizleri ile gelişme hedeflenen beyin bölgesi önce analiz edilerek, gerekli gelişme egzersizleri düzenlenebilir.

Depresyon için Terapi Desteği

Danışmanlık ve psikoterapinin aşağıdaki türleri depresyon tedavisinde etkilidir:

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Sağlık ve Bakım Mükemmellik Ulusal Enstitüsü (NICE) tarafından yayınlanan kılavuzlara göre, bilişsel davranışçı terapi depresyon tedavisi için tavsiye edilen terapiler arasında yer almaktadır. Bu terapi, davranış ve düşüncelerimizin hislerimize nasıl bir etkisi olduğuna dayanır. Bu durumdan muzdarip insanlar, olumsuz davranışlara yol açabilen kendi kendini engelleyen düşüncelere sahip olma eğilimindedir. BDT onlardaki bu olumsuz düşünceleri belirlemek ve ele almaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Farkındalık Tabanlı Bilişsel Terapi (MBCT)

Bu tür konuşma terapisi, özellikle tekrarlayan depresyondan muzdarip olanlara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Farkındalık tabanlı bilişsel terapi bilişsel terapi ve farkındalık teknikleri (nefes egzersizleri ve meditasyon) unsurlarını; olumsuz düşünce kalıplarını kırmaya yardımcı olması için birleştirir.

Kişilerarası Tedavi (IPT)

Kişilerarası tedavi Ruh sağlığımızın ilişkilerimizi nasıl etkilediği ve ilişkilerimizin de bizi nasıl etkilediğine odaklanır. Bunun arkasındaki düşünce depresyon gibi psikolojik belirtilerin, genellikle başkaları ile olan iletişimimizdeki zorlanmalarımıza bir cevap olduğudur. Bundan elde edilen belirtiler de böylece bir döngüye neden olduğundan, iletişim bozulmasına neden olabilir. IPT en iyi, tanımlanabilir sorunları olanlarda işe yarar.

Psikodinamik Terapi 

Psikodinamik terapi, bir kişinin bilinçdışı düşüncelerinin, davranışlarını nasıl etkilediğini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Bu terapi türü; bireylerin köklü duygu ve deneyimlerini anlayıp açığa çıkarmada yardımcı olur.

Grup Terapisi

Grup Terapisi terimi bir çok konuşma terapisi için kullanılsa da, genelde en iyi grup dinamiği içerisinde işe yaradığında kullanılır. Bu tür bir terapinin temel faydalarından birisi, aynı konulardan muzdarip akranların birbirlerine sağladığı destek ağıdır. Deneyimlerini paylaşmanız ve kendinizi daha iyi anlamaya çalışmanız için sizi teşvik etmeyi amaçlar.

Sanat Terapisi

Sanat terapisi bireylerin yeni bir şekilde duygularını keşfetmelerine yardımcı olmak için sanatsal ortamları kullanır. İletişim biçimi olarak sanatı kullanır – bu zor duygularını açıklamakta zorluk çekenler için iyi bir terapidir.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu