Depresyon Tedavisi

Depresyona Ne İyi Gelir? 4 İpucu

Depresyona ne iyi gelir ve yapılması önerilen nedir? Depresyon nasıl geçer? Mutsuzluk hissinden nasıl kurtuluruz? Depresyondan kurtulmak için uygulamamız gereken 4 adım nedir? Haydi, hazırsanız, depresyondan kurtulmamıza yardımcı olacak 4 adımı birlikte inceleyeceğiz.

Yaşamda kimi zaman kendimizi moralsiz hissederiz. Moral bozulması herkesin başına gelebilir, ama bu depresyon gibi kronik bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Yani mutsuzluk hissi ile depresyonda olmak aynı şey değildir. Yaşama eklenen küçük yenilikler, tekrar kendiniz gibi hissetmenize yardımcı olabilir.

Eğer bir konu hakkında mutsuzsanız, bir süreliğine konudan uzaklaşın ve başka şeyler yapın.
Prof. Dr Michael Craig Miller – Harvard Tıp Fakültesi

Yaşamınıza şu 4 adımı ekleyerek, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sizin olacaktır.

Depresyona Ne İyi Gelir – 4 İpucu Nedir?

Depresyona ne iyi gelir sorusunun yanıtı, yaşam değişiklileri içermektedir. Yaşamımızda daha sağlıklı, daha hareketli, daha sosyal oldukça, duygusal dünyamız denge içinde olacaktır. Duygu ve düşünceler denge içinde olduğunda, aldığımız kararlar bize sağlıklı yol gösterir. Haydi birlikte ruhsal ve mental uyum için yaşamımızda mutlaka bulunması gerekenleri hatırlayalım.

1.Fiziksel Egzersiz ve Hareketlilik

Egzersiz, hücre seviyesine kadar sağlıklı bir aktivitedir. Dolaşımı ve sinir işlevlerini iyileştirir, ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olur ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar. Hele şu koronavirüs pandemisi günlerindeki halimizi düşünün. Evde olsak bile, gün içinde keyifli bir müzik temposu biz eşlik etmelidir. Odanın camlarını açarak içeriye temiz hava sirkulasyonu sağlayabiliriz. Ardından müziğin sesini biraz yükselterek, bedenimizi ritme bırakabiliriz.

Eylem adımları: Hızlı bir canlanma için, tempolu 30 dakikalık yürüyüş, bir aerobik sınıfı veya tenis gibi yüksek yoğunluklu bir egzersiz ortamı deneyin. Sizinle kalacak bir çözüm için, günlük düşük yoğunlukta bir yürüyüş gibi sürdürebileceğiniz günlük bir aktiviteye başlayın.

2. Meditasyon Uygulaması

Meditasyon olumlu duyguları teşvik eder ve bu tür korku ve öfke gibi olumsuz duyguları azaltması için beyinde değişiklikler üretir. Depresyona ne iyi gelir sorusunun en net ve kısa yanıtı: meditasyon egzersizi uygulamaktır. Meditasyon uygulamasının bedenimizdeki olumlu yanıtları şunlardır:

  • Kalp atış hızı dengelenir
  • kan basıncı dengelenir
  • nefes alma hızı dengelenir
  • oksijen tüketimi dengelenir
  • adrenalin seviyeleri dengelenir
  • strese yanıt veren bir hormon olan kortizol seviyeleriniz dengelenir.

Eylem adımları: Birçok merkez meditasyon desteği sunmaktadır. Birisine kaydolun, veya fiziksel ve akli pratikleri birleştiren yogayı deneyin. Eğer bir sınıfa kaydolmak zor geliyorsa, meditasyon pratiklerini tanıtan youtube videoları ile ilk meditasyon seansınıza başlayabilirsiniz.

Bu konuda Doktor Bora Küçükyazıcı ile online meditasyon seanslarını önermekteyiz. Mesafe fark etmeksizin, bulunduğunuz yerden ve istediğiniz an Doktor Bora Küçükyazıcı ile özel meditasyon seansı uygulayabilirsiniz.

depresyona ne iyi gelir
Depresyon Belirtileri Nedir?

Depresyon Kurtulmanın Yolları 

Depresyondan nasıl kurtuluruz? Yanıtları birlikte incelemeye devam ediyoruz. Özellikle depresyona girmemek için yaşamımızda dengeyi korumalıyız. Duygu ve düşüncelerimiz arasındaki dengeyi bulmalıyız. Yaşamı yönetmek bizim kontrolümüzde olmalıdır. Aksi takdirde, yaşam koşulları bizi yönetmeye başlar.

3. Sosyalleşmek ve sevdiklerinizle kaliteli zaman paylaşmak

İzole yaşamak kişiyi yalnızlığa itebilir, bu da sizi üzgün yapar. Sevdikleriniz ile vakit geçirmek ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Biz sosyal olmak için yaratılmış canlılarız. Yalnızlık Allah’a mahsustur, diye atasözümüz bile bulunmaktadır.

Başkalarına odaklanmak iyidir. Başkalarının anlattıklarına odaklandıkça, kendi odağınızdan uzaklaşırsınız. Kendi içinizdeki sorular, çözümsüzlükler ve mutsuzluk hali bir süreliğine olsa da dağılır. Kendi duygu ve düşünce yoğunluğunuzda nefeslenmek iyi gelecektir. Sevdiklerimizle vakit geçirince hani hep şunu söyleriz, size de tanıdık gelecektir:

Ayy ne iyi oldu görüştük, çoktandır bir araya gelmemiştik. En kısa zamanda tekrarlayalım!

Eylem adımları: İzole yaşamaktan kaçının. Haftada en az bir defa bir arkadaşınızla, aile üyesiyle veya bir grupla bir araya gelin. Arkadaşlarınızı evlerinde ziyaret edin. Evinizden çıkın, sinemaya gidin, ya da bir sanat sergisine göz atın. Birlikte vakit geçirebileceğiniz birisi yoksa, sosyal aktivite grupları ve etkinliklere katılın.

Depresyona ne iyi gelir , diye sorabilirsiniz. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasakları mı var? İnin aşağıya, apartmanın çevresinde bir tur atıp, içeri girmeden kapının önündeki ağaca iyi günler dileyin. Nasıl? Garip mi geldi? Ağaca iyi günler denir mi? Neden olmasın? Ağaçlarda bu evrende birlikte yaşadığımız diğer canlılar değil mi? Siz konuşup, selam verin o ağaca, emin olun sizi duyacaktır. Hatta ağacın size selamını da duyacağınız an gelecektir.

4. Bir amaç edinin ve hobilerinize odaklanın

Anlamlı bir etkinliğe zaman ayırmak, moralinizi düzeltir, stresi azaltır ve zihninizi canlı tutar. Bu etkinlik, yeni bir hobi edinmek veya gönüllü bir işe girmek gibi basit bir şey olabilir. Yeni bir ilgi odağı yarattığınızda, kendi hayatındaki küçük ağrılar ve acılar için daha az endişe duyarsınız.

Eylem adımları: Kütüphane, hastane, okul, gündüz bakım merkezi veya hayırsever bir grup için gönüllü olun. Mahallenizdeki çocuklara öğretmenlik yapın. Bebek bakıcılığı yapın. Genç iş adamlarına akıl hocalığı yapmak için ticaret odasına başvurun. Bahçıvanlık, resim, dans veya aşçılık sınıflarına katılın.

Gördüğünüz üzere, meşrebimize göre seçeceğimiz olasılıklar sınırsız. Yaşamda diğer kişilerle, canlılarla temas ettikçe, kendimizi daha iyi hissederiz. Onlara yardımcı oldukça, aslında biz tamamlanırız. İnsan olmanın en temel belirleyici adımı, içimizdeki eksiği tamamlamak için verdiğimiz mücadeledir.

Depresyona ne iyi gelir diye araştırıyorsunuz, bu 4 adımı mutlaka uygulamaya başlamanızı öneririz. Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen, mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda, depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için uzman desteği fayda sağlayacaktır.

Brain Center İstanbul, Türkiye

depresyon belirtileri nedir
Brain Center İstanbul

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu