Depresyon Tedavisi

DEPRESYONDA İYİLEŞMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELERDİR?

İyileşmek, daha iyi hissetmek, mutlu ve üreten bir birey olmak, sosyal ileişkileri doğru yönetmek, yaşamsal fonksiyonları sağlıklı şekilde yürütmek, özbakımıı önemsemek ve yaşamı mutlulukla kucaklamak herkes için zor bir yolculuktur. Ama bazı insanlarda iyileşmeyi yavaşlatan ve hatta durduran engeller vardır.

“Hayatınızda değişiklik yapın.” cümlesini söylemek kolayken, bazı zorluklarla yüzleşmek zor olabilir. İşte bazı örnekler:

  • Madde bağımlılığı: depresyonu olan birçok kişi alkol, uyuşturucu ya da kumar bağımlılığı ile kendilerinde olan belirtileri bastırmayı dener. Çoğu uzman, alkol ve diğer madde bağımlılıklarının depresyonda olan insanların kendilerini tedavi etmek için bir yana dursun, artı olarak kendilerine yeni bir hastalık çıkarttıklarını belirtmektedir. Bu uzun vadede işe yaramayacak ve başka komplikasyonlara yol açabilecek bir çözümdür.
  • Güvensiz yaşam koşulları: Tacize uğranılan bir ilişki içerisinde veya, etrafında zayıf seçimler yapan tehlikeli ve zalim kişilerle çevrili bir hayat içerisinde olmak anlamına gelebilir. Aynı zamanda güvensiz konutlarda yaşamak anlamına da gelebilir. Bir kişinin kendini bu koşullardan ayırması, ilk olarak yaşadıkları etkileri ve daha sonra zorlu seçimler yapması gerektiğini hatırlaması demektir.
  • Çocuk istismarı geçmişi: çocukken fiziksel, cinsel ya da duygusal istismar yaşayan insanlar, yetişkinlikte zorluk çekerler. Bir problem depresyon olabilir. Geçmişte yaşananlar ile yüzleşmek kolay değildir ancak yardımla bu yapılabilir ve bir kişinin hayatına devam etmesi için bu yapılmalıdır da.
  • Olumsuz yaşam koşulları: Yoksulluk içinde yaşayan ve her zaman yalnız olan kişiler depresyona daha çok yatkındırlar ve iyileşme süreçleri günlük yaşantılarındaki zorluklardan dolayı yavaşlayabilir. Diğer insanlar da kötü çalışma koşulları, işsizlik, bir yakının kaybı, boşanma veya diğer talihsizlikler ile mücadele edebilir.

Bu durumların bazıları değiştirilebilir ya da geliştirilebilir. Tüm bunlarla baş etme stratejilerinin sağlıklı şekilde geliştirilmesi gerektirir.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu