Depresyon Nedenleri

NEDEN DEPRESYONA GİRİLİR

Bazen sebebi o an için bellidir, ancak bazı zamanlarda neden keyifsiz hissettiğiniz o kadar açık ve net olmayabilir. Bunun nedeni değer verdiğiniz birini veya bir şeyi kaybetmeniz, veya yaşadığınız bir hayal kırıklığı olabilir. Genelde depresyondan muzdarip olmanızın birden fazla sebebi olabilir ve bu durum kişiden kişiye değişir.

Depresyonun nedenleri

Depresyon gelişiminin arkasındaki yaygın nedenler şunlardır:

  • Üzücü Yaşam Olayları

Üzücü yaşam olayları bizi keyifsiz hale getirebilir. Boşanma, aile sorunları veya işini kaybetmek gibi ciddi olaylar uzun vadede ruh sağlığımızı etkileyebilir.

  • Sevilen Birinin Kaybedilmesi

Doğal nedenlerden dolayı bile olsa, size yakın ve sevdiğiniz birisini kaybetmek; bu riski artabilir. Bunun sebebi her zaman kayıp olmayabilir, başa çıkmak ile ilgili de olabilir. Eğer bu üzüntünüzü dışa vurarak yaşamaz veya hislerinizi ifade etmezseniz, birikip depresyona neden olabilirler.

  • Çocukluk Deneyimleri

Çocukluk deneyimleriniz erişkin yaşamda sizi etkileyebilir. Eğer fiziksel veya duygusal olarak istismara uğradıysanız, veya hayatınızdaki sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmediyseniz, büyüdüğünüzde problemlere yol açabilir.

  • Öfke Kontrol Sorunları

‘Bastırılmış Öfke’, depresyonla yakından alakalı bir terimdir. Sizi kızdıran bir şey yaşamış olabilirsiniz, ancak aynı zamanda o an hislerinizi düzgün ifade edememiş olabilirsiniz. Bastırılmış bu tür öfkeler birikip daha sonra depresyonun birincil nedeni olabilir.

  • Yaşam Koşulları & Ekonomik Durumdepresyon depresyon depresyon 30

Ekonomik olarak zor durumda, borç içinde, yalnız, stresli, fiziksel olarak yorgun hissetmek ve/veya konuşacak kimsenin olmaması ruhsal sağlığınızı etkiler.

  • Sosyal Medya

Sosyal medya tek başına depresyona neden olmasa da, başkaları ile kendinizi sürekli karşılaştırmak buna neden olabilir.

İlgili Makaleler
  • Fiziksel Hastalıklar

Fiziksel hastalıkların bazı türleri beynin nasıl çalıştığını değiştirebilir ve depresyona neden olabilir. Bu gibi şartlar aşağıdakileri içerir: hormonal problemler, örneğin yetersiz tiroid, viral enfeksiyonlar, örneğin glandüler ateş ya da grip (genç insanlarda yaygın), ağrılı veya kalıcı hastalıklar, örneğin artrit, hayatı tehdit eden durumlar, örneğin, kalp hastalıkları ve kanser.

  • Alkol Alışkanlığı ve Madde Kullanımı

Sürekli olarak yoğun alkol kullanımı, depresyon gelişimine karşı sizi daha hassas yapar.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu