Depresyon NedenleriMutluluk

ÇOCUKLARDA DEPRESYON NEDENLERİ

Çocuklarda depresyonun nedenleri henüz kesin olarak belirlemiş değildir, ancak faktörlerin genetik, fizyolojik ve psikolojik olduğu düşünülmektedir. Zamanla, çocuklarda depresyon tanısı daha da genç yaşta görülmeye başlanmıştır. Zayıf psikososyal, okul ve aile işlemlerinin hepsi çocuklarda depresyona neden olabilir.

Beyinde fonksiyon bozuklukları da çocuklarda depresyon nedenlerinden biridir. Bir çalışmada, depresyon için hastaneye yatırılan 18 yaş altı gençlerde alışılmadık frontal lob ve yan ventrikül hacminin olduğu tespit edildi. Diğer bir deyişle, depresyondaki çocuklarda beynin bazı kısımları aşırı gelişmişken, bazı kısımları da eksik gelişmiş olarak görülmüştür.

Depresyon Aşırı üzüntü dönemleri ile karakterize edilen bir duygudurum bozukluğudur. Bu süreler depresif dönem olarak bilinir. Depresyonun birçok belirtisi hafif, orta veya şiddetli olabilir. Örneğin, üzüntü hissi çeşitli yoğunluklarda oluşabilir. Depresyon belirtileri eğer günlük işlevleri hafif ya da orta dereceli olarak etkiliyorsa, hafif veya orta belirtiler olarak düşünülebilir. Depresyonun yukarıdaki hafif belirtilerinden herhangi birisi, kişiye bağlı olarak şiddetli semptom olarak oluşabilir. Depresyon belirtileri şiddetli hale geldiğinde, felç edici olabilir ve ev hayatından kişisel bakıma kadar her şeyi etkileyebilir.

Çocuk ve Gençlerde Depresyon İşaretleri

Çocuk ve gençlerdeki depresyon belirtileri yetişkinlerinkiyle benzer olsa da, genellikle ergenlik dönemine ilişkin huysuzluklar ile bu belirtileri ayırt etmek zor olabilir. Bir çocuğun depresyonda mı yoksa ergenlikte mi olduğunu anlamak için en iyi yol, o çocuk için neyin normal olduğunu bilmek ve bu normların dışındaki belirgin değişiklikleri not etmektir.

Gençlerde daha yaygın olan bazı depresyon belirtileri vardır. Bu belirtiler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

  • Depresif bir ruh halinden daha agresif bir mod
  • Kötü okul veya spor performansı
  • Okula gitmemek
  • Akademik başarıda düşüş
  • Bozulan arkadaş ilişkileri
  • Yaşamda umursamaz olmak
  • Vücut görüntüsü ve performansa çok fazla kafayı takmak; özellikle kızlarda
  • Davranış problemleri; Özellikle erkek çocuklarda
https://youtu.be/3l_xWsAe20k

Çocuklarda depresyon işaretlerini algılamak bazen çok daha zor olabilir. Çocuklarda, depresif bir durum yerine normalde de agresif tutumlar olabilir. Depresyondaki çocuklar; gençlerde ve yetişkinlerde görülen kilo alma veya kilo kaybı gibi belirtileri göstermezler.

Çocuklarda depresyon artık her zamankinden daha fazla görünen bir sorundur. Eskiden çocukların depresyona girmeyeceği düşünülürken, artık depresyonda olan çocukların durmadan yakınıp, sızlanacağını, okula gitmeyi reddedeceklerini ve bazı davranış problemlerini yaşayacaklarını biliyoruz.

Eğer çouğunuza yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu