Depresyon Tedavisi

Depresyon Nasıl Geçer? 2021 Güncel

Depresyon nasıl geçer? Depresyon belirtileri nedir? Depresyondan kurtulmak için ne yapmak gereklidir? Depresyon belirtilerinden kurtulmak için yöntemler nedir? Neurofeedback egzersizleri depresyon için faydalı mıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyeceğiz.

Neurofeedback, sağlıklı düşünce şeklini geri getirmeye ve beyine hangi durumda nasıl yanıt oluşturmanın daha uygun olacağını öğreterek, depresyonu ortadan kaldıran bir neuro eğitim’dir. Beyin eğitimi- Neuro Training, uygulanan neurofeedback egzersizleri ile depresyon tedavisinde etkili bir yöntemdir. Neurofeedback egzersizleri ile beyin çalışma şekli daha stabil hale gelir ve neurofeedback egzersizleri ile birlikte eş zamanlı uygulanan davranışçı-bilişsel terapi detseği ile kişinin yaşamında sağlanan olumlu değişikler ile depresyon son bulur.

Orlando Central Florida Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, katılımcılarla 20 seans neurofeedback egzersiz uygulanmıştır. Neurofeedback egzersizlerinin depresyon, anksiyete ve akademik öz-yeterlik düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemiştir. Sonuçlar şunu ortaya koymaktadır: Neurofeedback egzersizleri, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletmektedir. Bunun yanı sıra, kişilerde akademik özgüven duygusunu artırmak için uygun bir seçenek olarak tespit edilmiştir. ( Araştırma Detayları)

Depresyon nasıl geçer?

Neurofeedback (NF), bireylerin beyinlerindeki elektriksel aktivite hakkında geri bildirim aldıkları bir eğitim protokolüdür. Biyolojik geri bildirim örnekleri şunlardır: örneğin, kalp atış hızı izleme veya gevşeme için derin nefes alma. Neurofeedback egzersizleri benzer şekilde otomatik vücut fonksiyonları üzerinde gönüllü kontrol sağlamayı amaçlar. Beyin dalgası aktivitesi hakkında veri toplanır ve beyindeki elektrik aktivitesine bağlı olarak bireye sesli veya görsel geri bildirim sağlanır. Brain aerobik egzersizleri, beynin daha verimli çalışması için beyin dalgaları üzerinde kontrol sağlamayı geliştirmektedir.

Neurofeedback egzersizleri ile beyin eğitimden sonra, depresyonlu kişiler ruh hallerini daha rahat kontrol ediyorlar ve motivasyonları yükselmektedir.

Neuro Training, yani neurofeedback egzersizleri ile depresyona bağlı beyin kalıplarını değiştirerek, sorunun temeli düzenlenir. Neurofeedback egzersizleri, beyin işleyişinde kalıcı gelişmeler sağlar ve istenmeyen yan etkileri yoktur.İlgili Makaleler

Depresyon nasıl geçer? Zaman zaman üzgün veya depresif hissetmek çoğu insana olur, ancak genellikle bu duygu durum kendiliğinden geçer ve kişi ruh halini kendi kendine düzeltebilir. Ancak, bazı insanlar uzun bir süre boyunca depresif hallerini atlatamazlar. Bu gibi durumlarda kişinin psikolojik tanıyla; klinik depresyona sahip olduğu kabul edilir.

Neurofeedback egzersizleri, depresyonla ilişkili işlevsiz beyin fonksiyonlarına güçlü bir tedavi sağlar. Neurofeedback eğitimi ile beyin, nitelikli bir Neurofeedback klinisyeni gözetiminde ruh halini düzenlemenin sağlıklı kalıplarını uygular. Seanslar haftada bir defadan bir çok defaya kadar 30’ar dakika sürer.

Depresyonda olanlar, bir kaç seanstan sonra genellikle gelişme fark ederler. Uygulanan Neurofeedback seansları ile beyin düzenli olarak sağlıklı kalıplar yapmayı tam olarak öğrenir. Yeterli uygulama ile beyin kendi kendine bu sağlıklı kalıpları oluşturmayı ve ruh halini bağımsız olarak düzenlemeyi öğrenir.

depresyon nasıl geçer
depresyon belirtileri

Depresyon nasıl geçer? Neurofeedback nedir?

Neurofeedback depresyon hastalarının yaşamlarını geri almalarına yardımcı olur. Depresyonda olduğunuzda beyin dalgalarınız olumsuz değişir ve Neurofeedback egzersizleri ile beyin dalgalarınızda kalıcı düzenleme sağlanarak, daha sonraki yaşam dönemlerinizde çok daha rahat hissedilmesine yardımcı olabilir.

Anksiyete ve depresyon için birçok biyolojik yatkınlık vardır . Duygu durum ve anksiyete bozuklukları, en yaygın ruhsal bozukluk türleri arasındadır. Bu koşullar zayıflatıcıdır ve ekonomik, toplumsal ve kişisel düzeyde önemli maliyetlerle ilişkilendirilir. Bu tür bozukluklar için yaygın tedavi seçenekleri arasında farmakoterapi ve psikoterapi yer alır. Ancak yeni araştırmalar, anksiyete, depresyon ve uykusuzluk gibi ilgili semptomlar için ilaçların, plasebo tedavilerinden yalnızca biraz daha etkili olduğunu gösteriyor. Ek olarak, tüm hastalar farmakoterapiye veya psikoterapiye olumlu yanıt vermez ve genellikle hoş olmayan yan etkiler yaşar.

Depresyona ne iyi gelir?

Depresyon nasıl geçer? İyi haber şu ki, biofeedback gibi oldukça etkili olabilecek başka seçenekler de vardır. Biofeedback, hastaların vücutlarının veya beyinlerinin nasıl çalıştığından geri bildirim almalarını sağlamaktadır. Üstelik, bu bilgileri bedenlerini veya beyin işlevlerini iyileştirmek için kullanmalarına yardımcı olmaktadır.  Biyolojik geri bildirim terapisinde kişinin psiko-fizyolojik durumu, kalp atış hızı, solunum, kan basıncı veya beyin aktivitesini ölçen özel sensörler tarafından yakalanır. Hasta bu bilgiyi aldıktan sonra kalp atış hızını, solunum hızını, kan basıncını veya beyin aktivitesini değiştirmeye çalışabilir.

Spesifik bir biofeedback türü olan neurofeedback terapisi, nöroterapi olarak adlandırılır. Neurofeedback, beyin jimnastiği egzersizleriyle beyin fonksiyonunuzu geliştirebilen araştırma tabanlı bir müdahaledir.

Beyin hücreleriniz, endişeli veya stresli olduğunuzda aşırı aktif hale gelebilir. Beyninizin ne kadar aşırı aktif olduğu hakkında bilgi alırsanız, beyniniz sakinleşmeyi .öğrenebilir. Tıpkı nabzınızı ölçen bir cihaza sahip olsaydınız, kalbinizin ne kadar hızlı çalıştığını anlayacağınız gibi düşünebilirsiniz. Beyninizin elektriksel aktivitesi, beyin dalgaları olarak bilinir. Neurofeedback, bilgisayar teknolojisi yoluyla beyin dalgası modellerini iyileştirmek için uygulanan beyin egzersizleridir. Geri bildirim, hastaya gerçek zamanlı olarak video görüntüleri kullanılarak veya sesler kullanılarak verilir. Neurofeedback, rahatlama ve daha iyi bir ruh hali için olumlu davranış değişiklikleri sağlar.

Nörobilim araştırmaları, neurofeedback egzersizleri ile nöron ağlarının yeniden şekillendirme yeteneğine sahip olduğunu kanıtladı. Nöronlar ve ağlar arasındaki bağlantıları güçlenir ve beyin dalgası modellerini optimize etmeye yardımcı olur. 

depresyon  nasıl geçer
Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon nasıl geçer? Anksiyete için neurofeedback nedir?

Son 30 yılda çok sayıda bilimsel kanıt, neurofeedback egzersizlerinin anksiyete ve depresyon için etkili bir yöntem olarak etkililiğine dair kanıt sağlamıştır. Neurofeedback eğitimi üç ay boyunca uygulandıktan sonra,  anksiyete ve / veya depresyon belirtileri azalmıştır. Neurofeedback ile anksiyeteyi azaltmanın bir yöntemi, Psychotherapy and Psychosomatics dergisindeki bir yayında gösterilmiştir. Yetersiz duygu kontrolü, kaygı ve depresyon belirtisidir.

Depresyon nasıl geçer? İnsan beyni işleyişinde, depresyon ve anksiyete gibi duygularda amigdala üzerindeki prefrontal düzenleyici kontrol azalmıştır. Neurofeedback egzersizleri ile bu  kontrol tekrar sağlanabilir. Çok sayıda beyin dalgası çalışması şunu göstermektedir:

  • Beynin sol ön bölgesi, sağ frontal bölgeden daha aktif olabilir. Böyle durumda, kişinin ruh hali olumlu ve pozitiftir.
  • Sağ frontal bölge, sol frontal bölgeden daha aktif olduğunda duygu durum kontrolünün zayıflamaktadır.

Neurofeedback terapisi, depresyonu tedavi etmek için bu yerleşik bulguyu kullanır. Çok sayıda kontrollü çalışmayla neurofeedback terapisi etkisi incelenmiştir. Beynin sol ön tarafı, neurofeedback terapisi yoluyla sağdan daha aktif olacak şekilde eğitildiğinde ruh hali iyileşmektedir. Neurofeedback terapisi, yavaş nefes almayı içeren biofeedback formuyla birleştirilir. Nöroterapi hem anksiyete hem de depresyon semptomlarını azaltmak için oldukça etkilidir.  Üstelik, son yıllarda yapılan diğer birçok araştırma şu sonuçları sağlamıştır. Neurofeedback terapisi, anksiyete, depresyon gibi durumlardan şikayetçi kişiler için uygun bir çözüm olduğunu göstermektedir. ( Detaylı link )

Depresyon nasıl geçer? Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda kendinizi sıkıntılı hissediyorsanız, destek almanızı öneririz. Olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi fayda sağlayacaktır.

Brain Center İstanbul, Türkiye
Kişisel Gelişim Merkezi

bireysel gelişim meditasyon merkezi
Depresyon tedavi için neurofeedback

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu