Mutluluk

DEPRESYON YAŞAMI NASIL ETKİLER?

Depresyonda olduğumuzda, bazılarımız bu halden önce nasıl biri olduğunu bile hatırlamakta güçlük çekebilir.  Depresyonun belirtilerini kendi hareketlerimizden ayırmak için çok çaba sarfederiz.  Depresyon bir dizi adım ve belirtiden oluşur.

Kendinizi depresyonda hissetmenize rağmen, yaşamda dimdik durmaya çalışıyor gibi görünüyor olabilirsiniz. Zamanla yaşamın güzelliklerine olan ilgi azalır, unutulur… Depresif yaşam bakışı adım adım sizi sarıyor olabilir. Bu durumlar, sıklıkla gözlenen ve depresyon oluşmadan öncesinde kişinin hızla alarm işareti olarak alacağı durumlardır.

Eğer uzum zamandır süren veya tekrarlayan depresyon ataklarınız varsa, genellikle beyninizdeki anılar “sen her zaman böyleydin” mesajları vermeye eğilimli olur.  Önceki sağlıklı benliğiniz duygusunu yitirebilirsiniz. işinizde zorlanabilir, depresyon belirtileriyle uğraşmaktan çaresiz bir duruma gelebilirsiniz.  Diğer her şey için çok az zaman, enerji veya ilginiz kalabilir. Daha sonra; hastalıktan önce nasıl biri olduğunuzu, bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi, nelere ilgi duyduğunuzu ya da sizi neyin güldürdüğünü unutmaya başlarsınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, bu durumların hepsi toparlanabilir, yaşamınızı tekrar kendi istediğiniz şekild eve daha rahat, daha mutlu kucaklamanız mümkündür.

Bir depresyon atağında, “Artık kendimi tanıyamıyorum, bu ben değilim” diye düşünebilirsiniz.  Kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz, veya eski mutlu olduğunuz günleri unutmuş olabilirsiniz.  Depresyon belirtileri yoğunlaştıkça, önceden yaptığınız seçimlerde neyi sevip sevmediğinizi, ilgilerinizi, başarılarınızı ya da bir insan olarak nasıl biri olduğunuzu unutabilirsiniz.  Bunlar kalıcı olarak kaybolmaz, yalnızca her gün yüzleşeceğiniz şekilde biraz arka plana giderler.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu