Depresyon Nedenleri

DEPRESYON NEDİR? YAŞAMI NASIL ETKİLER?

Depresyon üzüntü ve ilgi kaybı duyguları haftalarca sürebilecek, ve günlük hayata müdahale eden ciddi bir duygu durum rahatsızlığıdır. Her insanın kendini üzgün ya da hüzünlü hissettiği anlar vardır, ancak bu anlar genelde bir kaç gün içerisinde geçer ve depresyon belirtisi değildir.

Depresyon hem kişiye hem de yakın ailesine ve arkadaşlarında sık sık derin duygusal acıya neden olabilir.

Depresyonda olan herkes her belirtiyi göstermez. Bazı insanlarda çok az belirti varken diğerlerinde çok fazla olabilir. Majör depresyon tanısı koymak için mutsuz bir ruha ek olarak bazı kalıcı belirtiler de gereklidir, ancak yalnızca çok az insan – ama üzüntülü – “subsendromal” depresyon tedavisinden fayda görürler. Belirtilerin şiddeti, sıklığı ve ne kadar süreceği; bireye ve belirli hastalığına göre değişir. Belirtiler hastalığın aşamasına bağlı olarak da değişebilir.

Ulusal Sağlık Kurumlarına göre (NIH) 2014 yılında, yaklaşık 15,7 milyon 18 yaş ve üstü yetişkinde – ya da yetişkinlerin %7’sinde en az bir major depresif dönem vardı. Dünya çapında, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre depresyon yılda 350 milyon kişiyi etkilemektedir.

Farklı kültürler farklı depresyon oranları yaşarlar:

Örneğin, Kamu Sağlığı Yıllık İncelemesi dergisinin 2010 yılı raporuna göre majör depresyonun tüm yaşlarda görülme sıklığı Japonya’da düşükken (%2,2) Brezilya’da yüksektir %10,4).

Bir depresif epizod geçirmek, ileride de bir depresyon atağı geçirme riskinizi artırır.

Klinik Psikoloji İncelemesinin 2007 tarihli bir raporuna göre, Aslında hayatlarında yaşadıkları ilk depresyon epizodunu atlatan kişilerin iyileşme oranı %50 iken, daha fazla yaşayanların oranı %80’dir.

Depresyon Aşırı üzüntü dönemleri ile karakterize edilen bir duygudurum bozukluğudur. Bu süreler depresif dönem olarak bilinir. Depresyonun birçok belirtisi hafif, orta veya şiddetli olabilir. Örneğin, üzüntü hissi çeşitli yoğunluklarda oluşabilir. Depresyon belirtileri eğer günlük işlevleri hafif ya da orta dereceli olarak etkiliyorsa, hafif veya orta belirtiler olarak düşünülebilir. Depresyonun yukarıdaki hafif belirtilerinden herhangi birisi, kişiye bağlı olarak şiddetli semptom olarak oluşabilir. Depresyon belirtileri şiddetli hale geldiğinde, felç edici olabilir ve ev hayatından kişisel bakıma kadar her şeyi etkileyebilir.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu