Depresyon Nedenleri

DEPRESYON DURUMU NEDEN BİR TÜRLÜ BİTMEZ-GEÇMEZ?

İnsanlar depresyonda olduklarında; kendilerine, dünyaya ve geleceklerine olumsuz bir bakış açısına sahip olurlar. Bazı araştırmacılar, insanların bu olumsuz şekilde düşünme eğilimlerinin depresyonun devam etmesindeki önemli faktörlerden biri olduğuna inanıyorlar. Bu durum insanların durumları yorumlama şeklini buğulandırır ve olumsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine neden olur.

Dahası; insanlar depresyonda veya düşmüş hissettiklerinde genelde normal gibi davranmayı bırakırlar, sosyalleşmeye ve hobileriyle vakit harcamaya daha az zaman ayırırlar. Bu da onların yaşamlarından daha az zevk alması ve gün bazında düşmüş bir durumda kalmaları ve önlerine daha az bakmaları anlamına gelir. Üstelik bu şekilde pasif olduklarında; uyuşuk bir hale gelirler ve bu tuzaktan daha zor kaçarlar ve bir kısır döngü oluşur.

Benzer şekilde, depresyonda veya duygusal olarak güçsüz olan insanlar yatakta uzanarak veya TV karşısında çok fazla zaman harcarlar. Bu genellikle onlarda tüm günlerini boşa harcadıkları hissini yaratır ve daha da kötü hissetmelerine yol açar. Aynı zamanda bu durum sonunda kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açacak şekilde kendilerini durduk yere üzmeleri ve problemleri hakkında endişelenmeleri için çok fazla zaman bırakır.

Sıkıntılarımızı neyin bitireceğine daha yakından baktığımızda, davranışlarımızın, duygularımızın ve fiziksel hislerimizin hepsinin beraber çalıştığını ve depresyonumuzu devam ettirdiğini görmek kolaylaşır.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen, eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu