Depresyon Tedavisi

DEPRESYON’A KARŞI UYGULANACAK 5 ADIM

Yaşam tarzınızda basit değişiklikler ile depresyonun size zarar vermesini önleyerek siz ona zarar verebilirsiniz: her gün egzersiz yapmak, hayattan izole olmaktan kaçınmak, acıktığınızda abur cubur yerine sağlıklı gıdalar tüketmek, ve dinlenip rahatlamak için zaman yaratmak.

Daha iyi hissetmek zaman alır, ama her gün kendiniz için olumlu seçimler yapıp başkalarının desteğini alarak bunu başarabilirsiniz.

  1. Güvendiğiniz birisiyle, hisleriniz hakkında yüz yüze konuşun.

Sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişilerle nasıl bir dönemden geçtiğiniz hakkında konuşun. İhtiyacınız olan desteği ve yardımı isteyin. En değerli ilişkilerinizde bir adım geri gitmiş olabilirsiniz, ama yine de bu kişiler bu zor zamanı atlatmanızda size yardımcı olabilirler. Eğer güvenebileceğiniz kimse yoksa, yeni dostluklar kurmaya bakın. Depresyon için bir destek grubuna katılın.

  1. Yapacak ruh halinde olmasanız bile sosyal aktivitelere katılmaya çalışın.

Depresyonda olduğunuzda, kabuğunuza çekilmek daha rahat gelir. Ama diğer insanların etrafında olmak daha az depresif hissetmenize yardımcı olacaktır.

  1. Kalkın ve hareket edin.

Çalışmalar düzenli egzersiz yapmanın enerji seviyelerini yükseltmede ve yorgunluk hissini azaltmada antidepresan ilaçlar kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Spor salonununa gitmek zorunda değilsiniz. Günlük 30 dakikalık bir yürüyüş, size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.

  1. Günde 8 saat uyumayı hedefleyin.

Depresyon genellikle uyku sorunları içerir. Çok da uyusanız, az da uyusanız; ruhunuz her türlü keyifsizdir. Sağlıklı uyku alışkanlıkları öğrenerek daha iyi bir uyku programı oluşturun.

  1. Gevşeme teknikleri uygulayın. Günlük gevşeme egzersizleri depresyonun belirtilerini hafifletmeye, stresi azaltmaya ve sizi keyiflendirmeye yardımcı olacaktır. Yoga yapmayı deneyinDerin nefes teknikleri öğrenin, kaslarınızı gevşetin veya meditasyon yapın.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bu önerilere rağmen bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu