Neurofeedback – Nörolojik Geri Denetim Nedir?

neurofeedback_5Neurofeedback beyin egzersizleri aynı zamanda diğer isimleriyle EEG bio-geri denetim ya da sinirsel terapi; yoğun beyin eğitim egzersizleri aracılığıyla beyin işlevlerinizi geliştirmeye yardımcı olan kanıtlanmış bir yöntemdir. Teknolojik uygulamada beyin dalgalarınız görüntülenir ve durumunuza uygun gelişim planı seçilerek egzersizler uygulanır; neurofeedback beyin egzersizleri ağrısız ve dışarıdan bir ısı-ışık-ışın verilmeden uygulanır, yan etkisi yoktur.

Bir çok çalışma, beyninizin sol frontal bölgesi sağ frontal bölgeden daha aktif olduğunda, ruh halinizin pozitif olduğunuz ve sağ taraf soldan daha aktif olduğunda ruh halinizin daha zayıf olduğunu göstermektedir.

 

Depresyon duygu durumunda Neurofeedback egzersizleri ile gelişim sağlanması planlanan beyin bölgesi ile geliştirici egzersizler uygulanabilir.  Üç kontrollü çalışma; üniversite öğrencilerinde NF kullanarak beynin sol ön kısmın sağdan daha aktif olması için eğitildiğinde, ruh halinin gelişmiş olduğunu göstermiştir. Neurofeedback beyin egzersizleri ile düşüncede berraklık, daha rahat karar alma ve daha pozitif düşünmek sağlanır. Böylece depresyonun olumsuz etkileri yok olarak, kişi daha rahat ve huzurlu olur.depresyon-depresyon-depresyon-6

Neurofeedback beyin dalgası egzersizleri ile depresyonda ilaçsız ve kalıcı bir gelişim yaşanır. İlaçların etkilerinden farklı olarak, aynı bir kas kitlesinin çalıştırılması gibi, neurofeedback egzersizleri ile seçilen beyin bölgesinde uygulanan egzersizler kalıcı etki ve gelişme sağlamaktadır. Aynı yüzmeyi öğrenmek gibi, aynı bisiklete binmeyi öğrenmek gibi, beyin dalga egzersizlerinde kalıcı gelişme sağlanmaktadır.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778
Web: www.braincenter.com.tr

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.