Neurofeedback Depresyon İlacına bir Alternatif midir?

produkte_nfb_einleitung_1_large (1)Neurofeedback, sağlıklı düşünce şeklini geri getirmeye ve beyine hangi durumda nasıl yanıt oluşturmanın daha uygun olacağını öğreterek, depresyonu ortadan kaldıran bir neuro eğitim’dir. Beyin eğitimi- Neuro Training, uygulanan neurofeedback egzersizleri ile depresyon tedavisinde etkili bir yöntemdir. Neurofeedback egzersizleri ile beyin çalışma şekli daha stabil hale gelir ve neurofeedback egzersizleri ile birlikte eş zamanlı uygulanan davranışçı-bilişsel terapi detseği ile kişinin yaşamında sağlanan olumlu değişikler ile depresyon son bulur.

Neurofeedback egzersizleri ile beyin eğitimden sonra, depresyonlu kişiler ruh hallerini daha rahat kontrol ediyorlar ve motivasyonları yükseliyor. Neuro Training, yani neurofeedback egzersizleri ile depresyona bağlı beyin kalıplarını değiştirerek, sorunun temeli düzenlenir. Neurofeedback egzersizleri, beyin işleyişinde kalıcı gelişmeler sağlar ve istenmeyen yan etkileri yoktur.

Neurofeedback Beyin Dalgası Egzersizleri, Depresyonu Tedavi Etmede Nasıl Yardımcı Olur?

Zaman zaman üzgün veya depresif hissetmek çoğu insana olur, ancak genellikle bu duygu durum kendiliğinden geçer ve kişi ruh halini kendi kendine düzeltebilir. Ancak, bazı insanlar uzun bir süre boyunca depresif hallerini atlatamazlar. Bu gibi durumlarda kişinin psikolojik tanıyla; klinik depresyona sahip olduğu kabul edilir.

Neurofeedback egzersizleri, depresyonla ilişkili işlevsiz beyin fonksiyonlarına güçlü bir tedavi sağlar. Neurofeedback eğitimi ile beyin, nitelikli bir Neurofeedback klinisyeni gözetiminde ruh halini düzenlemenin sağlıklı kalıplarını uygular. Seanslar haftada bir defadan bir çok defaya kadar 30’ar dakika sürer.

Depresyonda olanlar, bir kaç seanstan sonra genellikle gelişme fark ederler. Uygulanan Neurofeedback seansları ile beyin düzenli olarak sağlıklı kalıplar yapmayı tam olarak öğrenir. Yeterli uygulama ile beyin kendi kendine bu sağlıklı kalıpları oluşturmayı ve ruh halini bağımsız olarak düzenlemeyi öğrenir.

Neurofeedback depresyon hastalarının yaşamlarını geri almalarına yardımcı olur. Depresyonda olduğunuzda beyin dalgalarınız olumsuz değişir ve Neurofeedback egzersizleri ile beyin dalgalarınızda kalıcı düzenleme sağlanarak, daha sonraki yaşam dönemlerinizde çok daha rahat hissedilmesine yardımcı olabilir.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Dr. Bora Küçükyazıcı
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul

Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6881474
Web: www.braincenter.com.tr

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.