İnsanlar Neden Depresyona Girer?

Depressed-woman-bipolarİnsanlar bazen ailedeki bir boşanma, büyük mali sorunlar, sevdikleri birinin ölmesi, mahvolmuş bir aile yaşamı veya sevgilisinden ayrılma gibi durumlardan sonra ciddi olarak depresyona girerler. Diğer zamanlarda, depresyon sadece olur. Gençler genelde başlarına bela alarak depresyon acısına yanıt verirler: alkol, uyuşturucu veya seks problemleri, okulda kötü notlarla sorunlar, aile veya arkadaşlarla sorunlar. Bu da başka sorunlara yol açmadan önce depresyon tedavisi olmak için önemli başka bir nedendir.

Depresyon Sonsuza Kadar Sürecek Mi?

Depresyonda olduğunuzda bir daha asla tekrar normal hissetmeyecekmişsiniz gibi gelebilir. Normal hissettiğiniz zaman, sanki başınıza tekrar bir şey gelecekmiş gibi olur. Burada, bu durumun tekrarlanmaması ve kendi içinde durdurulması için ipuçları bulacaksınız.

Depresyon tedavisi, özellikle doğru ilaç ve doğru terapist bulma ile ilgili deneme yanılma durumlarından dolayı sık sık sinir bozucu olabilir. Terapinizde iyi bir yere gelmek aylar ve hatta yıllar sürebilir, bu süre esnasında kendinize “Bu duygu artık benden uzaklaşacak mı?” diye sorabilirsiniz.

Eğer bu his giderse – ki bu tedavinin amacıdır – semptomların geri geleceği hakkında normal olarak endişelenebilirsiniz.

Bu depresyonu ne zaman kontrol altına alacağız?

Tüm büyük hastalıklarda, ister zihinsel ister fiziksel olsun, bastırılması en zor hastalıklardan biri depresyon olmuştur. Antidepresan ilaçların aynı anda bir çok yerde olmasından dolayı – yaklaşık 26 adet farklı molekül var – majör depresyon yaşayan hastaların üçte biri ilk tedaviden sonra hastalıklarında tam azalma yaşarken, farklı ilaçlar kullanan hastalar % 20 ila 25 daha fazla iyileşme gösteriyorlar.depresyon-depresyon-depresyon-4

Depresyon hastalarının yaklaşık %30’u, tedaviye karşı bir nebze direnç geliştirebiliyorlar. Ve bu direnç ne kadar büyük olursa; hasta ilacı almaya devam etse bile hastalığın ileride nüks etme ihtimali o kadar fazla oluyor.

Depresyonda Neurofeedback Tedavisi

Daha berrak bir zihin ve daha doğru muhakeme konusunda gelişme sağlayacak olan beyin dalgası egzersizleri – Neurofeedback seansları ile depresyon oluşumuna neden olan beyin bölgesinde daha uyumlu ve verimli, düzenli faliyet sağlanabilir.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen, eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778
Web: www.braincenter.com.tr

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.