Depresyonun Türleri Bölüm 2

depresyon-3Çift depresyon: kronik, düşük dereceli depresyonu olab birisinin (distimi) majör depresyondan da bir kısımk yaşadığı durumdur.

İkincil depresyon: Tıbbi bir durumun gelişmesi gibi sonradan gelişen depresyon hipotiroidizm, inme, Parkinson hastalığıYa da AİDS ya da psikiyatrik bir sorunun peşinden şizofreni, panik atakya da bulimiagibi gelişen durumlar.

Tedaviye dirençli depresyon: antidepresan ilaç tedavisine yanıt vermeyen bir durumdur ve uzun süreli ya da kronik olabilir. Kronik tedaviye dirençli depresyonda bazen semptomların doğasına ve şiddetine bağlı olarak bir tedavi seçeneği elektro terapidir (EKT).

Maskeli depresyon: Fiziksel şiayetler arkasına saklanmış, başka tıbbi bir nedeni bulunamayan depresyondur.
Bipolar bozukluk
Depresyondan farklıdır, ama bu listede yer alır çünkü majör depresyon ölçütlerini karşılayan birisi son derece düşük ruh halli bipolar bozukluk deneyimleri de yaşar (“bipolar depresyon” olarak adlandırılır). Ancak bipolar bozukluğu olan biri kişi ayrıca -mania denen öforik ya da rahatsız edici oldukça yüksek ruh hallerini ya da daha şiddetli bir formu olan “hipomani”yi de yaşar.

Psikotik Depresyon
Şiddetli bir depresyon ve rahatsız edici sanrılar görmek veya başkalarının görmediği veya duymadığı şeyler görmek veya duymak gibi (haküsinasyon) psikozları olan bir kişide oluşur. Psikotik belirtiler; tipik olarak suçluluk, yoksulluk, veya hastalık sanrıları “temalı,” olurlar.

Eğer yaşamsal mutluluk ve huzur konusunda bir sıkıntı hissediyorsanız, olası bir depresyon durumunuzun analiz ve değerlendirmesi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778
Web: www.braincenter.com.tr

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.