Depresyon Türleri Nelerdir?

depresyon-cocukDepresyonun en yaygın türü majör depresyondur ve belirtileri günlük yaşantınız veya işlevlerinizi – uyku, çalışma ve yeme alışkanlıkları- en az 2 haftadır etkiliyor ise oluşur.

Bazı insanlar majör depresyonun sadece bir bölümünü yaşarken, diğerleri hastalığın bir çok etkisini görür. Buna karşılık, kalıcı depresif bozukluk olarak bilinen başka bir durum ile karşılaşan insanlar- distimi olarak da bilinir – en az iki yıl boyunca sürekli daha az şiddetli duygudurum belirtileriyle karşılaşırlar. Bu dönem boyunca, kişinin majör depresyon yaşadığı zamanlar olabilir.

Depresyonun Diğer yaygın türleri şunlardır:

Doğum Sonrası Depresyon: annelerin doğum yaptıktan sonra yaşadıkları depresyondur (ruh hali bozulmaları çoğu yeni annelerdeki annelik hüznünden daha güçlüdür ve daha uzun sürer).

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu: özelikle sonbahar ve kış aylarında setleri ve güneş ışığı eksikliği ile ilişkilidir. Mevsimsel etkili bozukluk, kış ayları süresince, daha az güneş ışığı olduğunda depresyon başlangıcı ile karakterize edilir. Bu depresyon genellikle ilkbahar ve yaz aylarında biter. Kış depresyonu, tipik haliyle, sosyal geri çekilme, artan uyku ve kilo alma , tahmin edilebileceği gibi mevsimsel duygulanım bozukluğu her yıl döner.

Psikotik Depresyon: Bu tür hezeyanlar ve halüsinasyonlar gibi şiddetli depresyonların psikoz çeşitleriyle eşleştirilmiştir.

Adet Öncesi Disforik Bozukluk: Depresyon semptomlarının kadınların menstruasyondan bir hafta önce ve sonra geliştirdikleri duygu durum bozukluğudur.

Depresyonda olan bazı insanlarda – önceden manik depresyon hastalığı olarak bilinen – şiddetli derecede yüksek (mania) ve alçak (depression) duygular yaşayarak bu hastalığı geçirenlerde bipolar bozukluk olabilir.

Depresyon sıklığı: Depresyon dünyada en yaygın ruh sağlığı bozukluklarından biridir.

 

 

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778
Web: www.braincenter.com.tr

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.